wstecz  indeks
Słownik
Istotne zmiany w zbiorze pytań
to takie zmiany, które wpływają na sposób losowania testu. Należą tu takie zmiany jak: usunięcie/dodanie pytania, zmiana numeru pytania w zbiorze, usunięcie/dodanie odpowiedzi. Zapis testu w którym dokonano takich zmian, powoduje dodatkowo zwiekszenie ostatniej pozycji numeru wersji testu. Ma to na celu uniknęcie pomyłek związanych z generowaniem testu o tym samym numerze z różnych zbiorów pytań.
Ponieważ test jest generowany na podstawie numeru testu, to podanie określonego numeru testu, zawsze spowoduje wygenerowanie testu o takiej samej tresci (pod warunkiem niezmiennosci zbioru pytań). Jeżeli wersje zbioru pytań różnią się od siebie, z dużym prawdopodobieństwem wygenerowane testy o tych samych numerach będą różne. Różnice mogą być znaczne (w szczególności testy mogą być zupełnie różne).

Testy równoważne
to takie testy, które zawierają dokładnie taką samą treść. Jeżeli są generowane z takiego samego (identycznego) zbioru pytań testowych - mają ten sam numer. Inaczej mówiąc, wygenerowane dwa testy o tych samych numerach z tego samego zbioru pytań są równoważne (jednakowe).

Numer wersji zbioru pytań testowych
numer wskazjuje ile istotnych zmian zostało wprowadzone do zbioru pytań. W założeniach powinien mieć on postać trzech cyfr oddzieloncy kropką, np. "1.0.4".
Pierwsza liczba oznacza wersje zbioru pytań i powinna być zwiększana w przypadku dokonywania w zbiorze "rewolucyjnych zmian".
Druga liczba oznacza podwersje zbioru pytań i powinna być zwiększana w przypadku mniejszych zmian w zbiorze pytań testowych.
W przypadku pierwszych dwóch pozycji zmiany zależą od twórcy zbioru pytań.
Ostatnia liczba oznacza ilość istotnych zmian w zbiorze pytań i jest zwiekszana automatycznie, przy każdym zapisie poprzedzonym istotną zmianą. Oczywiście użytkownik może modyfikować także tą liczbę, w szczególności, zmniejszać ją do zera, gdy zwiekszy jedną z pozostałych liczb.
Uwaga: Należy jednak zachować ostrożność przy zmianach wersji, i nie zmniejszac numeru wersji, gdyż może to doprowadzić do nieporozumień, przy generowaniu testów.

Pytania wyłączone
to takie pytania, które nie pojawią się ani w generowanym teście, ani w podsumowaniu. Pytanie można wyłączyć w oknie edycja pytania i przeglądanie pytań przyciskiem "włącz". Pytanie należy wyłaczyć, gdy nie chcemy użyć go przy generowaniu testu ale nie chcemy usuwać go ze zbioru pytań. Wyłączenie lub włączenie pytanie powoduje zwiekszenie (inkrementuje) numer wersji testu.
Zobacz także: istotne zmiany w zbiorze pytań i testy równoważne

Pytania podobne
to takie pytania, które zawierają podobną treść i w związku z tym nie powinny wystąpić w wygenerowanym teście o  danym numerze. Program gwarantuje, ze ptania zaznaczone jako zależne nie wystąpią nigdy w tym samym (wydrukowanym) teście.
  Aby zaznaczyć pytania jako podobne zobacz zaznaczanie pytań podobnych

Podsumowanie
Zestawienie wszystkich pytań (bez odpowiedzi) w kolejności w jakiej zostały wprowadzone do programu.
  Podsumowanie jest przydatne np. aby wywiesić zagadnienia jakich będzie dotyczył test w celu zaznajomienia uczniów z tematyką testu.

Format danych w schowku systemowym
Użytkownik może kopiować pytania do i ze schowka, pod warunkiem że są one sformatowane w następujący sposób:
pierwsza linia pytania
druga linia pytania
***
pierwsza odpowiedz (Nie)
druga dopowiedz (Tak)
trzecia odpowiedz (Nie)
czwarta i dalsze odpowiedzi (Nie)
gdzie ***oznaczaja separator tresci pytania i odpowiedzi, (Tak) i (Nie) oznaczają czy dana odpowiedź jest poprawna.
Użytkownik może przygotować tekst o podanej wyżej formie w dowolnym ulubionym przez siebie edytorze, po czym może skopiować do schowka i wkleic w Generatorze Testów.

MDI (ang. Multiple Document Interface)
czyli sposób pisania aplikacji okienkowych, w którym poszczególne dokumenty otwierane są niejako we wnątrz okna-matki (MDI Parent) i stanowią jego potomstwo (MDI Children). Aktualnie odchodzi się od tej technologii (np. MSWord 2000) na rzecz rozwiązań desktopowych (w bardziej zaawansowanych aplikacjach).