Książki

Jakub Słupczewski
Legenda
- Pozycja bardzo polecana
- Pozycja typowo praktyczna
Nazwa Autor Opinia
Sztuka elektroniki

Horowitz Paul,
Hill Winfield
Dwuczęściowa biblia pokrywająca dużą część świata elektroniki. Pozycja szeroko znana, zawiera przykłady praktyczne poparte wcześniej rozważaniami teoretycznymi. Wzory matematyczne nie odstraszają, a tak właściwie ich zrozumienie nie jest często konieczne do zrozumienia układu (choć zalecane). Autorzy często też oddzielają bardziej zaawansowaną część matematyczną w np. dodatkach na końcu książki lub osobnych podrozdziałach. Dla osób zastanawiających się nad zakupem polecam odcinek na kanele RS Elektronika.
Wzmacniacze operacyjne
Piotr Górecki Świetna książka dla osób chcących zrozumieć wzmacniacze operacyjne. Zaganienie maksymalnie uproszczone, wzory matematyczne bardzo przystępne. Autor przez ponad 25 lat prowadził czasopismo EdW, zamieszczając w nim setki projektów i tysiące artykułów edukacyjnych, które również polecam.
Podstawy teorii obwodów Tom 1 Jerzy Osiowski,
Jerzy Szabatin
Pozycja jest właściwie podręcznikiem akademickim zawierającym wiedzę z dziedziny nauk elektrycznych. Jest więc to książka skierowana głównie dla studentów i wymaga wcześniejszego pojęcia podstaw matematycznych na tym poziomie. Właściwie nie oznaczyłem tej jako pozycji bardzo polecanej tylko z powodu właśnie skierowania do węższego grona odbiorców, a treści w niej zawarte, według mnie, nie są konieczne na samym początku do zaczęcia przygody z elektroniką. Sama książka świetnie spełnia swoje zadanie, zawiera sporo przykładów z omówieniem.
Mikrokontrolery AVR. Język C - podstawy programowania.Wydanie II poprawione i uzupełnione

Mirosław Kardaś Jeśli ktoś zaczynał kiedyś przygodę z mikrokontrolerami AVR najprawdopodobniej natknął się na Pana Kardasia, jego poradniki wideo dogłębnie opisują sposób zaczęcia przygody z rodziną mikrokontrolerów AVR. Książka właściwie stanowi vademecum programowania mikrokontrolerów AVR, opisane są tu wszystkie typowe problemy podczas zaczynania przygody z tą rodziną mikrokontrolerów. Napisana bardzo przystępnym językiem, właściwie prawie brak w niej skomplikowanych wzorów i twierdzeń, książka typowo dla praktyków.
Elektrotechnika Stanisław Bolkowski Zastanawiałem się, czy umieszczać tę książkę w tym spisie, ale zdecydowałem się na to chyba ze względu na sentyment. Pozycja jest podręcznikiem z elektrotechniki dla uczniów szkół średnich, zatem jest dostosowana do poziomu matematyki z tego właśnie okresu. Jest ona dobra na początek dla osób chcących zrozumieć prawa rządzące elektrotechniką bez zagłębiania się w skomplikowane wzory matematyczne. Autor zawarł również wzory wykraczające nieco poza poziom matematyki szkoły średniej, jednak te sekcje nie są konieczne dla zrozumienia całości i są jasno oddzielone (są to najczęściej pochodne wartości po czasie, lub operacje na wektorach).

Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz

Dieter Nührmann Świetna seria książek wprowadzających czytelnika w świat elektroniki, pozycja jest dosyć stara (data wydania to lata 1985-1987), więc zawiera treści właśnie z tego okresu. Jednak jest to całkiem niezły wstęp pomijający odstraszające wzory.

24 proste układy elektroniczne do samodzielnego wykonania (dla domu / moje hobby)

Maria i Wojciech Nowakowscy Ciekawe pozycje dla osób totalnie początkujących, obie części zawierają łącznie 48 układów do samodzielnego wykonania razem z opisem. Są to zagadnienia głównie z elektroniki analogowej bez zagłębiania się w matematykę. Przykładowe projekty: alarm włamaniowy, minutnik do jajek, uniwersalny wzmacniacz akustyczny, wykrywacz metalu, miernik napięcia akumulatora, sygnalizator włączonych świateł. Co ciekawe autorzy zawarli również wzory płytek PCB. Są to również dosyć stare książki (1987), więc może być problem z dostępnością niektórych układów, jednak są to układy na tyle proste, że na pewno można dobrać jakiś tani zamiennik.

Powrót