13.12.2004

Data spotkania: Poniedziałek 13 stycznia 2004, godzina 18.15
Miesce: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - sala 16
Tytuł: "Telewizja cyfrowa: Jak?, Po co? I dla kogo?"
Gość: Pani Krystyna Rosłan-Kuhn - Dyrektor Departamentu Radiodyfuzji Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, absolwentka WEiTI

W poniedziałkowe popołudnie, w sali 16 zebrało się grono studentów oraz kadry profesorskiej, żeby wysłuchać o planach wprowadzenia Telewizji Cyfrowej DVB-T w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim powitaniem gości, przez opiekuna naszego Koła Pana Andrzeja Piotrowskiego oraz prezesa Koła Jarosława Żądło.
Następnie Pani Rosłan-Kuhn wygłosiła niedługi wykład na temat Telewizji Cyfrowej w Polsce i na świecie.
Osoby, które po raz pierwszy spotkały się z tym tematem, mogły dowiedzieć się jak działa Naziemna Telewizja Cyfrowa oraz jaką ma przewagę nad tradycyjną telewizją analogową.

W drugiej części wykładu poznaliśmy rynek Telewizji Cyfrowej w Polsce i na Świecie. Pani Krystyna opowiedziała o wdrożeniach w Polsce oraz w krajach sąsiednich, a także o problemach które napotkały organy odpowiedzialne za wdrożenia tej technologii.
Niestety nie mogliśmy przekonać się na własne oczy o zaletach nowej telewizji, lecz nasz gość wskazał co jest niezbędne by móc cieszyć się cyfrowym odbiorem oraz gdzie tego możemy użyć.
Na koniec dowiedzieliśmy się paru szczegółów na temat sytuacji formalno-prawnej Telewizji DVB-T w Polsce.

Druga część spotkania była przeznaczona na pytania publiczności i potrwała aż do godziny 20.00. W tym czasie nasz gość odpowiedział na bardzo wiele pytań, zarówno zadawanych przez zaciekawionych studentów, jak i przez dociekliwych profesorów, których nie tak łatwo było przekonać do nowej technologii.

Ostatecznie jednak wszyscy musimy oswajać się z myślą że za kilkanaście lat telewizja analogowa przestanie nadawać, a to z prostego powodu - już na dzień dzisiejszy brakuje częstotliwości dla nowych programów telewizyjnych.

Na zakończenie przedstawiciele kadry złożyli serdeczne podziękowania Pani Rosłan-Kuhn za przybycie i ciekawy wykład, a członkom Koła za podjęcie ważnego i ambitnego tematu.

Opracował: Jarek Żądło - KNPiI Biz-On