Data spotkania: 26 marca 2004
Miesce: Gmach Elektroniki (ul. Nowowiejska 15/19) - sala 17
Tytuł: "Zamienił stryjek siekierkę na .... komputer!? czyli realne korzyści z barteru wielostronnego".
Organizator: KNPiI Biz-On
Gość: Pan Ryszard Porębski - Prezes Zarządu BCI Poland

Oto czego przede wszystkim dowiedzieliśmy się na spotkaniu z Panem Ryszardem Porębskim:

Czym jest .... barter?

Definicja encyklopedyczna: barter (ang.) ekon. bezpośrednia wymiana towaru za towar, dawniej bezpośrednia forma handlu wyparta przez pośrednictwo pieniądza;

Barter powrócił jednak i działa efektywnie w dzisiejszych realiach. Przykładem jest prekursor współczesnej platformy barterowej - Szwajcaria. Platforma barterowa skupia tam 65. tyś przedsiębiorstw (także MSP). Kolejny przykład to Belgia i również zawrotna liczba 4,5 tyś firm działających w barterze.

Wymienione wyżej dwa państwa to jednak kropla w morzu tych, w których firmy swobodnie korzystają z platform barterowych. Kraje te nie mają problemów z finansowaniem , skąd więc pomysł na powrót do barteru?

Odp.: Korzyści.

Czym jest współczesny barter?

Barter to możliwość zakupu bądź sprzedaży bezgotówkowej, lub częściowo gotówkowej (x% barter i y% gotówka). Każda firma stając się członkiem platformy barterowej może zamienić swój nadmiar produktów, niewykorzystanych mocy produkcyjnych na produkty i usługi firm, które są również członkami barteru. Jeśli firma potrzebuje pewną grupę substratów do produkcji swoich wyrobów, produktów , może zapłacić swojemu dostawcy w barterze, czyli tzw. złotówkami barterowymi (BPLN) przeliczanymi na złotówki (PLN) w skali 1:1.

Opłacalność polega na tym, że

Jeśli dostawca nie należy do platformy barterowej, to ma oczywiście wspaniała motywację, by do niej przystąpić.
Koszt członkostwa w baterze to 1950 zł, zaś każdy następny rok to 600zł. Opłat można jednak dokonywać w częściowym barterze - 50% PLN i 50% BPLN.

Członkostwo firmy w BCI zapewnia jej:

Przebieg transakcji firm rozliczających się w barterze jest następujący:

  1. podjęcie decyzji obu firm na częściową lub całkowitą zapłatę w BPLN ,
  2. autoryzacja firm w BCI ,
  3. otrzymanie kodu transakcji handlowej ,
  4. weryfikacja środków jakimi dysponują kontrahenci (czy są wypłacalni w złotówkach BPLN) ,
  5. otrzymanie od centrali BCI 8-cyfrowego podpisu weryfikującego wiarygosność firm ,
  6. jednoczesne zablokowanie przez centralę BCI (na okres 4 tygodni) środków firm, którymi zdecydowały się zapłacić ,
  7. oczekiwanie na oryginał czeku ,
  8. Mając już pewien fundusz w barterze, firma może wymieniać dalej swoje produkty z członkami BCI.

Co z fakturami i rozliczaniem?
Sposób rozliczania z urzędem skarbowym jest identyczny jak w przypadku przepływu gotówki. Faktury opatrzone są adnotacją faktu, że zapłata odbyła się w BPLN , co oznacza złotówkę barterową.
Polskie prawo oczywiście dopuszcza taką formę zapłaty.

BCI pozwala na debetowy limit zakupów (DLZ). Oznacza to, że zadłużenie nie jest oprocentowane, co ma miejsce w przypadku debetu w bankach, a to kolejny bardzo poważny argument „za” BCI.
O opłacalności barteru można przekonać się posługując się tzw. kalkulatorem barterowym, który porównuje w rezultacie koszty operacji gotówkowych i barterowych. Link do kalkulatora: http://www.bci-barter.pl/calculator

Barter EUROPA
Prezes Zarządu BCI Poland, Pan Ryszard Porębski oznajmił nam , że firmy zachodnie , należące do platformy barterowej są bardzo wyraźnie zainteresowane handlem z firmami należącymi do barteru w Polsce. BCI zapewnia członkom polskiego barteru możliwość handlu (oczywiście na bazie barteru) z firmami Europy. Przelicznik Euro na PLN ustalany jest wg. średniego kursu Euro z dnia odbycia transakcji.

Przyszłość ??
W krajach, w których barter rozwinął się na wysoką skalę, popularne są karty magnetyczne pełniące podobną funkcję jak karta bankomatowa, ktorą przedsiębiorca może zapłacić nawet za posiłek w restauracji , bądź też za hotel .... w każdym miejscu , za każdą usługę należącą oczywiście do barteru BCI. Za taką wizją przyszłości w Polsce warto podążać.

Więcej informacji pod adresem: http://www.bci-barter.pl/


opracował: Marcin Minda - Koło KNPiI Biz-On

Zorganizował: Tomek Rzeczycki