Tytuł: Twoja Innowacja Komercyjnym Sukcesem

Miejsce: Mała Aula Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1
Data: 12 marca 2003, godzina 11
Inicjator i Organizator: Fundacja Centrum Innowacji FIRE
Współorganizatorzy:

Cel

Celem seminarium było zwrócenie uwagi szerokiej grupy odbiorców ze środowisk akademickich, zarówno studentów jak i kadry naukowej, na rynkowe aspekty procesu wdrażania innowacji powstających w wyniku prac badawczych. Celem seminarium było także zaprezentowanie oferty skierowanej do innowatorów chcących komercjalizować swoje projekty. Przekazane informacje dotyczyły praktycznych sposobów implementacji pomysłów innowacyjnych w gospodarce. Zadaniem prelegentów było zasygnalizowanie i krótkie rozwinięcie tematyki wybranych zagadnień, których czynne opanowanie ułatwi twórcom pozyskanie funduszy ze środowiska biznesowego na wdrożenie rozwiązań innowacyjnych.

Uczestnicy:

Spośród około 6000 osób, które zostały poinformowane o seminarium przez CI FIRE, około tysiąca wyraziło zainteresowanie tematyką seminarium, z czego 320 osób nadesłało formularze zgłoszeniowe. W seminarium wzięło udział 280 osób z całej Polski.

Prelegenci i paneliści

Powitanie:

Prelegenci:

Paneliści:

Krótkie streszczenie tematyki wystąpień podczas seminarium:

List od Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Jerzego Hausnera

- odczytał Karol Lityński, Wiceprezes CI FIRE

Ministerstwo podkreśla, jak ważny wpływ mają nowe technologie na wzrost gospodarczy oraz powstawanie nowych miejsc pracy. W związku z tym Resort podejmuje działania wspierające zwiększanie innowacyjności gospodarki. Strategia gospodarcza Rządu, której innowacyjność jest istotnym elementem, ma służyć także poprawie pozycji konkurencyjnej przewagi w warunkach otwartego rynku Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo prowadzi pracę nad "Narodowym Planem Rozwoju na lata 2004-2006" oraz towarzyszącymi mu Sektorowymi Programami Rozwoju. Jednym z efektów realizacji rządowych programów poświęconych wzrostowi konkurencyjności gospodarki jest utworzenie Centrum Innowacji FIRE - instytucji wspierającej powstawanie innowacyjnych firm, która powstała z inicjatywy Ministra Gospodarki.

Innowacje w restrukturyzacji przemysłu- Arkadiusz Krężel, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Przedstawiono ważniejsze pola działalności Agencji, do których należą:

Obecne podejście restrukturyzacyjne charakteryzuje się kompleksowym ujęciem zagadnienia i różni się zasadniczo od dotychczasowego, gdyż polega na "restrukturyzacji ku przyszłości". Wdrażanie innowacji produktowych i procesowych w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach stanowi szansę na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej zarówno dla restrukturyzowanej firmy, jak i dla aktywizacji terenów poprzemysłowych powstałych w wyniku restrukturyzacji. Sprzyja również powstawaniu trwałych miejsc pracy w regionie.

Zapotrzebowanie ze strony ARP SA na rozwiązania innowacyjne oraz istniejący w Polsce problem ciągłości finansowania B+R zrodził potrzebę powołania Fundacji Centrum Innowacji, której działalność powinna pozwolić wynalazcy/przedsiębiorcy pokonać trudności we wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań w praktyce gospodarczej.

Oferta VI Programu Ramowego Unii Europejskiej- Andrzej Siemaszko, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego

podczas prelekcji przedstawiono cele strategiczne określone przez Radę Europy:

"... rozwinąć, w ciągu następnych 10 lat, najbardziej konkurencyjną i dynamiczną na świecie gospodarkę opartą na wiedzy".

Unia Europejska powinna wydawać do roku 2010 3.0% PKB na badania i rozwój techniki. Przedstawiono statystykę 5PR z zaznaczeniem projektów z udziałem polskim. Szeroko zaprezentowano 6 PR UE oraz instrumenty jego realizacji, w tym specjalne typy projektów: Collective Research i Cooperative Research mogące dotyczyć każdego tematu z zakresu nauki i technologii.

Centrum Innowacji FIRE - Program Wsparcia dla projektów innowacyjnych- Paweł Łukasiewicz CI FIRE

Misją Centrum Innowacji FIRE jest stymulowanie rynkowego i finansowego rozwoju firm powstających w obszarach zaawansowanych technologii. Firmy powstające ze wsparciem Centrum mają wysoki potencjał niezbędny do osiągnięcia sukcesu rynkowego.

Wspieranym przez Centrum Innowacji projektom/firmom CI FIRE dostarcza wiedzy i zasobów niezbędnych do stworzenia stabilnego i zdolnego do sprostania konkurencji przedsiębiorstwa. Wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą proces selekcji, zostaną włączone do Programu Wsparcia, który zapewnia bezpośrednią opiekę nad nowym przedsięwzięciem średnio przez okres dwóch lat.

Formy Wsparcia dla Innowacyjnych Projektów- Irma Pęciak, Dyrektor Zespołu Innowacji i Technologii w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Przedstawiono formy realizacji zadań wspierających wykorzystanie nowych technik i technologii, które zakładają wyszukiwanie i promocję innowacyjnych technologii lub wyrobów, organizację szkoleń, seminariów, konferencji - wymianę doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami a środowiskiem naukowym.
Przedstawiono również formy wsparcia finansowego (dotacje i pożyczki) dla przedsiębiorstw innowacyjnych sektora MSP oraz aktualnie realizowane przez PARP programy.

Własność intelektualna w innowacjach- Rafał Witek, Rzecznik Patentowy

W prezentacji poruszono najistotniejsze zagadnienia związane z własnością intelektualną:

Studium przypadków

W celu zademonstrowania możliwości stworzenia firmy start-up wywodzącej się ze środowiska akademickiego oraz wykazania, że dla firm high-tech niezbędna jest stała współpraca z placówkami naukowymi zaproszono przedstawicieli firm innowacyjnych wywodzących się uczelni. Prezentowane przypadki potwierdzały tezę, że jest możliwa efektywna współpraca nauki z biznesem, a naukowiec jest w stanie z powodzeniem prowadzić innowacyjną firmę, która odnosi sukcesy na rynku.

Wszystkie prezentowane firmy współpracują aktualnie z uczelniami technicznymi, jednostkami badawczo rozwojowymi, prowadzą badania oraz działają na rynku międzynarodowym.

Smarttech - produkująca zaawansowaną aparaturę do precyzyjnego odwzorowania kształtów 3D oraz przemieszczeń i odkształceń mechanicznych, a także wytwarzającej oprogramowanie służące do analizy obrazów prążkowych.

APS Energia- jest producentem i integratorem systemów zasilania. Prezentowana firma posiada kompleksowe podejście do klienta oferując nie tylko produkty ale i projekty, ekspertyzy oraz serwis.

ETZ-PZL Aerospace Industries- zajmuje się głównie projektowaniem oraz produkcją urządzeń do symulacji lotu. Jednym z ciekawszych produktów jest zaawansowany symulator katastrof lotniczych, z którego korzystają służby ratownicze.

Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Innowacyjności- Grzegorz Szczególski, Wiceprezes Koła Naukowego Przedsiębiorczości i Innowacyjności

Koło przedstawiło cele swojej działalności: aktywizacja przedsiębiorczych studentów, zdobywanie przez nich praktyki, upowszechnianie nowych technik i technologii oraz metody ich realizacji.

Dyskusja Panelowa Streszczenie:

Paneliści wypowiadali się kolejno odpowiadając na pytanie:
Czy w Polsce istnieją odpowiednie warunki:

niezbędne do rozwoju firm innowacyjnych w obszarze nowoczesnych technologii?

Na powyższe pytanie prelegenci udzielali dość zgodnych odpowiedzi. Jednoznacznie klimat polityczny jaki towarzyszy wspieraniu innowacyjności, uważany jest za pozytywny. Podkreślali, że nie ma dla Polski innej drogi niż rozwój gospodarki na bazie innowacji i zaawansowanych technologii. Pozytywnie oceniany jest również polski potencjał naukowy i intelektualny. Zwrócono natomiast uwagę na zbyt niski poziom chęci, determinacji i zaangażowania twórców do komercjalizacji efektów swoich wysiłków intelektualnych. W Polsce brak takich tradycji i nie wytworzyły się klastry - czyli swoiste relacje pomiędzy uczelniami, naukowcami i komercyjnymi firmami. Podkreślano też trudności z pozyskaniem kapitału we wczesnych fazach rozwoju projektów inwestycyjnych i rolę jaką może w tym procesie odegrać Centrum Innowacji FIRE oraz majątek zarządzany przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

W trakcie wypowiedzi z sali uczestnicy seminarium wskazali na problemy firm innowacyjnych z fiskusem oraz z eksportem produktów nowej technologii. Kwestie ochrony własności intelektualnej zostały uznane za wystarczająco dopracowane w polskim prawodawstwie. Prelegenci, wśród wskazówek dla środowiska naukowego, zwrócili uwagę na potrzebę większego powiązania innowacji z potrzebami rynku, gotowość do dzielenia się sukcesem przedsięwzięcia z inwestorami oraz gotowość do zaangażowania w realizację pomysłu.

Podsumowanie seminarium

  1. Środowisko naukowe musi zasadniczo zmienić podejście do tematyki projektów badawczych, jeśli chce uzyskać finansowe wsparcie biznesu.

  2. Instytucje pośredniczące w transferze technologii muszą spełniać wysokie wymagania budujące ich prestiż i zaufanie ze strony środowiska naukowego i biznesu.

Wnioski dot. seminarium

  1. Olbrzymie zainteresowanie oraz liczne pytania uczestników wskazują na konieczność prowadzenia działań informacyjnych w następujących zakresach:

    1. Własności intelektualnej

    2. Ochrony praw własności przemysłowej, szczególnie w kontekście integracji polskiego rynku z rynkiem Wspólnoty

    3. Rozwoju kształcenia studentów studiów technicznych w kierunku tworzenia własnych miejsc pracy (wiedza biznesowa)

    4. Źródeł pomocy i zasad uruchamiania własnych, innowacyjnych podmiotów gospodarczych zarówno przez członków środowiska akademickiego (pracownicy i studenci)

  2. Seminaria powinny być kontynuowane w ośrodkach lokalnych. Powinny być otwarte dla przedsiębiorców sektora MSP w danym regionie.

  3. Część tematyki seminarium powinna zostać ujęta w formie broszury/podręcznika.

Ankieta

Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród uczestników, wskazują, że dobór tematów seminarium "Twoja Innowacja - komercyjnym sukcesem" był właściwy. Większość odpowiadających dobrze oceniło dobór tematyczny seminarium. Nie mieli oni również większych zastrzeżeń do jego przygotowania i organizacji.

W ankietach znalazło się wiele propozycji konkretnych tematów na przyszłe seminaria.
Średnia ogólna ocena seminarium wynosiła 4,7 w skali sześciopunktowej.

Fundacja Centrum Innowacji FIRE
ul. Domaniewska 41
02-762 Warszawa
tel. 460-36-93
www.innowacje.org.pl