Lab ARKO Zima 2008/09

Zadania projektowe

Szanowni Państwo, poniżej znajduje się odnośnik do tematów projektowych ARKO. Niniejsza strona stanowi formalizację moich oczekiwań i wskazówek dla Państwa, które mogą być pomocne przy realizacji.

Dodane 10/01/09
Szanowni Państwo,

w związku z faktem, iż moja obecność na ostatnich laboratoriach dla obu grup (t.j. 20 i 27 stycznia) nie będzie możliwa proponuję Państwu co następuje:
  1. Projekty można jeszcze osobiście oddać na najbliższym laboratorium, tj. 13 stycznia.
  2. Po tym terminie proszę przesyłać projekty mailem na mój adres (proszę o zamieszczenie w mailu choć kilku zdań "instrukcji obsługi") - otrzymanie przeze mnie maila z projektem do godz. 16-tej w dniu laboratorium dla Państwa grupy jest równoważne oddaniu projektu na czas.
  3. Jako informację zwrotną dostaniecie Państwo moją propozycję oceny.
  4. W przypadku, gdy nie zgadzacie się Państwo z moją propozycją proszę o kontakt.
  5. Jeśli wyrazicie Państwo taką chęć, postaram się dodatkowo zorganizować konsultacje (po godz. 17-tej) na Wydziale.
Za wynikłe komplikacje przepraszam.

Podkreślam, iż najbliższe laboratoria, tj. dnia 13.01.09, ODBĘDĄ SIĘ BEZ ŻADNYCH ZMIAN. Zachęcam do oddawania projektów. Proszę mieć na uwadze, iż koniec bieżącego semestru przypada w dniu 28 stycznia (środa).


Celem zmniejszenia nakładu Państwa pracy podjąłem decyzję, że realizowany przez Państwa temat projektu dla SPIM automatycznie stanie się Państwa zadaniem w NASM. Tym sposobem algorytm musicie Państwo opracować tylko raz, projekt dla NASM to jedynie port na inny procesor. Proszę o tym pamiętać podczas wyboru tematu. Szczegóły odnośnie realizacji w NASM (w szczególnośći rozdział na część ASM i C) pojawią się na tej stronie nieco później.

Strona z zadaniami dla grupy A (tydz. nieparzysty)

Strona z zadaniami dla grupy B (tydz. parzysty)

Ustalenia ogólne:
  1. Tematy zakładają dowolność w zakresie zaimlementowanych w rozwiązaniu algorytmów - dobór algorytmu jest częścią zadania.
  2. Proszę mieć na uwadze wydajność i optymalność kodu.
  3. Program przyjmuje dane wejściowe z klawiatury (ew. z pliku) a wynik jest drukowany na ekranie (ew. zapisywany w pliku).
  4. W przypadku niepoprawnych danych wejściowych należy wyświetlić stosowny komunikat o błędzie.
  5. Przed przyjęciem jakichkolwiek dodatkowych ograniczeń lub założeń (poza zdroworozsądkowymi) proszę skonsultować się mailowo z prowadzącym.
Zapisy:
  1. Zestaw tematów dla obu prowadzonych przeze mnie grup jest identyczny.
  2. Projekty są jednoosobowe - każdy realizuje temat samodzielnie.
  3. Jeden temat może zostać przydzielony jednej osobie w ramach każdej z grup chyba, że w treści tematu zaznaczono inaczej - wówczas każda z osób realizuje temat oddzielnie.
  4. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  5. Z braku lepszego/prostszego rozwiązania zapisy przeprowadzone będą na zasadzie pierwszeństwa w każdej z grup niezależnie - w przypadku dwóch lub więcej osób w ramach tej samej grupy chętnych do realizacji tego samego tematu będzie on przydzielony pierwszej osobie od której otrzymam stosowny email. W związku z tym proszę o przesłanie w mailu listy preferowanych tematów (patrz następny pkt.).
  6. Aby zapisać się na projekt należy wysłać email na adres K.Pisaniec(_maupa_)elka.pw.edu.pl w następującym formacie: Z braku czasu stosuję parsowanie ręczne, więc proszę się specjalnie nie przejmować formatowaniem tych danych :)
  7. Aby wszyscy mieli równe szanse (tj. mogli się zorientować, że tematy już są) zapisy dla grupy B (tydz. parzysty) wystartują od poniedziałku 24.11 a dla grupy A (tydz. nieparzysty) od środy 26.11 co będzie ogłoszone na najbliższym laboratorium. Wszelkie emaile z preferencjami z wcześniejszą datą nie będą przeze mnie brane pod uwagę.
  8. Wyniki zapisów będą umieszczone i "w miarę" na bieżąco uaktualniane na stronie z tematami i będzie to jedyna forma potwierdzenia zapisania się na dany temat.
  9. Przydział tematu według opisanego algorytmu jest ostateczny.
  10. Aby uniknąć niedomówień proszę wysyłać w/w email w swoim własnym imieniu.
Kryteria oceniania:
  1. Produktem wyjściowym z projektu jest program, jego dokumentacją są komentarze w kodzie.
  2. Program przede wszystkim ma działać - teoretyczne koncepty nie mogą być ocenione.
  3. Program ma działać poprawnie - czyli robić to, czego się od niego oczekuje i robić to dobrze.
  4. Obrona projektu wygląda następująco:
  5. Kryteria niezbędne do pozytywnej oceny projektu są następujące:
  6. Nieterminowe oddawanie projektów skutkuje utratą punktów: -1 pkt za każdy rozpoczęty dwutygodniowy kwant opóźnienia. Terminy poszczególnych projektów można znaleźć w gablotce ARKO.
  7. FAQ:
  8. Prace niesamodzielne będą dyskwalifikowane. Zaznaczam, że niesamodzielność a przypadkowe podobieństwo dwóch rozwiązań to dwie różne rzeczy i wystarczy jedno - dwa pytania aby przekonać się, która z tych dwóch sytuacji zachodzi.
Końcowe uwagi dla Państwa: W razie pytań proszę o kontakt na adres K.Pisaniec(_maupa_)elka.pw.edu.pl (proszę o umieszczenie znacznika "[ARKO]" w temacie).
Życzę powodzenia!

Krzysztof Pisaniec