Linki - czyli odnośniki do stron, które uważam za pożyteczne (głównie dla studentów wydziału, ale także dla osób, które na własną rękę chciałyby nauczyć się czegoś pożytecznego).
  • LaTeX, czyli (prawie) doskonała nakładka na (prawie) doskonały system składu tekstu TeX. Znajomość LaTeX-a wskazana jest szczególnie dla inżynierów. Pomijając już TO, warto mieć świadomość, że wiele czasopism i konferencji wymaga zgłaszania artykułów w formacie LaTeX-a, a praca dyplomowa prezentuje się dużo lepiej niż napisana w jednym z popularnych edytorów (jest to edytor, a nie system składu tekstu!). Przyjaźń z LaTeX-em warto zacząć od strony Latex Project. Bardzo dobry dokument po polsku to Nie za krótkie wprowadzenie do systemu LaTeX. Po zainstalowaniu (pod Windowsa polecam szczególnie dystrybucję MiKTeX) i wstępnym zapoznaniu się z systemem pojawiają się czasami pytania związane z bardziej zaawansowanymi możliwościami. Odpowiedź na nie (i na wiele innych) znaleźć można w Wirtualnej Akademii. Katedrze TeX-ologii stosowanej.
  • CiteSeer - czyli ,,scientific literature digital library and search engine that focuses primarily on the literature in computer and information science''. Polecam również zasoby biblioteki PW, a w szczególności bazę czasopism. Do ilu czasopism jest dostęp? Na literę A jest około 2000. Jeśli ktoś wie ile jest w sumie to niech podzieli się swą wiedzę (bo mi - wstyd - nie chce się liczyć). Ponieważ lista czasopism jest długa, to oprócz tych przydatnych można znaleźć bardziej egzotyczne (np. Macedonia Country Review) - największym problem jest więc znalezienie pożytecznych źródeł informacji. W większości przypadków istnieje dostęp do wersji pdf wszystkich artykułów z numeru. Niestety ,,przepustką do pełnych tekstów jest numer IP komputera, korzystać więc mogą z nich tylko użytkownicy z terenu Politechniki.''. Osoby posiadające konto na wydziałowym serwerze (np. dla ustalenia uwagi mion) mogą obejść to ograniczenie łącząc się przez ssh (np. putty) na miona i ustawiając ,,forwardowanie'' (przepraszam) portu docelowego "foton:8080" na jakiś port lokalny (np.localhost:9999). Wystarczy już tylko zmienić ustawienia połączenia w przeglądarce i można korzystać z bazy również w domu przy herbatce.
  • Język programowania (środowisko?) R (wersja języka S+ na licencji GNU GPL). Stosowany w statystyce, eksploracji danych i wielu innych dziedzinach (a nawet bardzo wielu, sądząc po liczbie dostępnych bibliotek). Czas potrzebny na zapoznanie się z możliwościami i zdobycie pierwszej intuicji w używaniu języka R liczy się w minutach. Główna strona projektu znajduje się tutaj. Ja osobiście polecam stronę Statistics with R, na której znaleźć można wstęp do języka, podstawy programowania w R, opis możliwości graficznych, a także ogromną ilość przykładowych zadań z eksploracji danych, statystyki, itp. - przyjemne z pożytecznym, dodatkowo zatopione w masie przykładów gotowych do skopiowania do okna edytora i wypróbowania ,,jak to działa''.
    Inny godny uwagi (choć być może już nie tak dużej) tutorial znajduje się tutaj. Mniej szczegółowy, ale bardziej ,,poukładany'' niż Statistics with R.
  • ,,The Scientist and Engineer's Guide to Digital Signal Processing'' (Steven W. Smith), czyli (wydaje mi się) dobra książka o cyfrowym przetwarzaniu sygnałów posiadająca niepodważalną zaletę w postaci dostępności w formie elektronicznej (html i pdf). www.dspguide.com.
  • Materiały do wykładów prowadzonych w MIT. Link zdecydowanie interdyscyplinarny, ale dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Materiały przeważnie w postaci notatek do wykładów, większość dostępna jako pdf. Lista wszystkich kursów tutaj.
  • Na stronach Journal of Machine Learning Research i Journal of Artificial Intelligence Research udostępnione są za darmo artykuły bardzo dobrych czasopism poświęconych maszynowemu uczeniu i sztucznej inteligencji.
  • Statystyka. Internetowy Podręcznik Statystyki polecam jako stosunkowo bogaty zbiór haseł z dziedziny statystyki. Inżynierom może przydać się ,,Engineering Statistics'' (również dostępna w formie pdf).
Obiecuję aktualizować jeśli wyszperam coś godnego uwagi...

hydrosiew proagro