KOLO NAUKOWE Przedsiębiorczości I Innowacyjności przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.


WIADOMOŚCI OGÓLNE:

Koło Przedsiębiorczości i Innowacyjności powstało we wrześniu 2000 roku. Założycielami Koła byli słuchacze wykładu pt. "Zarządzanie produktywnością i jakością" (ZPJ), prowadzonego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych przez dr inż. Julittę Pogorzelską, która została Opiekunem Koła.
Założycielom przyświecała idea wykreowania wzorca wszechstronnie wykształconego inżyniera - mającego nie tylko wiedzę specjalistyczną, ale świadomego również zagadnień zarządzania, ekonomii, produktywności, transferu technologii, zapewniania jakości, nowej kultury pracy i innych problemów istotnych dla współczesnej gospodarki.
Członkami Koła są studenci różnych Wydziałów, głównie studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych i Wydziału Elektrycznego.
Od początku 2003 roku opiekunem Koła jest mgr inż. Andrzej Piotrowski, a od połowy 2003 roku Koło nosi przydomek Biz-On.

CEL I ZAKRES DZIAŁANIA:

Celem Koła jest umożliwienie jego członkom rozwijania i pogłębiania wiedzy na temat zarządzania, podnoszenia produktywności, rozwijania kultury pracy, technik informacyjnych wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz transferu technologii.
Ponadto od połowy 2003 roku Koło intensywnie promuje nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne w zastosowaniach biznesowo-produkcyjnych oraz przedstawia studentom drogę do kariery znanych osób, jako przykłady sukcesu zawodowego.
W tym celu organizujemy na naszej Uczelni szkolenia, seminaria, warsztaty, konferencje naukowe oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Największymi podjętymi dotychczas przez Koło przedsięwzięciami były:

DZIAŁALNOŚĆ:

Koło zorganizowało seminaria z udziałem zaproszonych gości na następujące tematy:

W roku 2002 odbyły się szkolenia:

Od początku działalności Koło zorganizowało 10 wyjazdów dla studentów Uczelni do następujących zakładów przemysłowych:



Wyjazdy do zakładów przemysłowych są istotnym elementem uzupełniającym wiedzę zdobywaną na uczelni, zapewniają studentom kontakt ze środowiskiem i zakładami ich potencjalnej strefy zatrudnienia. Studenci w zakładach przemysłowych mają niepowtarzalną możliwość obserwowania praktycznej realizacji założonych koncepcji w warunkach i miejscu trwania procesu produkcyjnego, mogą konfrontować wiedzę teoretyczną z rzeczywistymi efektami zamierzeń podjętych z myślą unowocześnienia produkcji w trudnych warunkach przebudowy całego przemysłu i ostrych wymogów konkurencyjności.

W czerwcu 2002 zorganizowało Koło wyjazd na Targi Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych do Poznania. W czasie targów jako jedyni reprezentanci Politechniki Warszawskiej, uczestniczyliśmy razem z opiekunem naukowym Koła dr Julittą Pogorzelską w dyskusji panelowej „Nauka dla gospodarki”, w której dyskutowano nad inicjatywami wspierającymi przedsiębiorczość akademicką oraz wymieniano doświadczenia związane z propagowaniem postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży.

W listopadzie 2001 zorganizowało Koło dwudniową konferencję na temat - Rola inżyniera w warunkach obecnej gospodarki, w której brali udział studenci, naukowcy, przedstawiciele różnych sfer przemysłu i edukacji, oraz administracji państwowej. Konferencja ukazała studentom - przyszłym inżynierom , jakie wymagania stawiane są przed nimi w przyszłej pracy , środowisku akademickiemu jakie powinno kształtować programy nauczania, a przedstawicielom przedsiębiorstw jakich pracowników powinni poszukiwać wśród studentów i absolwentów uczelni technicznych. Współczesna gospodarka potrzebuje wielu fachowców posiadających zarówno rzetelną wiedzę specjalistyczną jak i wiedzę ogólną. W czasie konferencji ogłoszono wyniki zorganizowanego przez Koło w czerwcu 2001 Konkursu Sylwetka inżyniera w warunkach obecnej gospodarki.

Wnioski z konferencji zostały przekazane Władzom Uczelni, Ministerstwu Edukacji i Sportu i zasygnalizowane przez Opiekuna Koła w czasie konferencji „ Państwo przyjazne przedsiębiorczości” ( w Urzędzie Rady Ministrów ) i konferencji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Edukacja na rynku pracy.

3 grudnia 2003 roku odbyła się druga zorganizowana przez Koło Konferencja na temat: Przedsiębiorczość- sposób na Twój sukces pod patronatem Rektora PW prof. Stanisława Mańkowskiego. W organizacji konferencji pomagało nam Koło Naukowe TYGRYSKI z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, z którym podpisana jest przez Koło współpraca naukowa. Wyżej wymieniona konferencja była organizowana przy współpracy z Samorządem Studentów PW. Celem konferencji było propagowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży akademickiej i wśród środowiska naukowego oraz ukierunkowanie potencjału badawczego na studentów i pracowników Uczelni na tworzenie nowych produktów i usług , które będą odpowiadały potrzebom rynku oraz kreowały nowe miejsca pracy. Konferencja ukazała na czym polega przedsiębiorczość intelektualna, jakie są najważniejsze jej postulaty i zachęciła studentów i pracowników naukowych do innowacji i przedsiębiorczości. Była to tematycznie bardzo interesująca i pożyteczna konferencja, po której Koło nawiązało kilka interesujących kontaktów z firmami i Uczelniami.

Koło Naukowe nawiązało ścisłą współpracę z zakładem przemysłowym POLMO ŁOMIANKI S.A., Magazynem Kadry Zarządzającej CXO, Ośrodkiem Transferu Innowacji Politechniki Warszawskiej, firmą ABB Centrum IT oraz Kołem Naukowym TYGRYSKI.

12 marca Fundacja Centrum Innowacji F.I.R.E. wraz z Kołem Naukowym Przedsiębiorczości i Innowacyjności zorganizowała ogólnopolskie seminarium -" Twoja innowacja komercyjnym sukcesem " - inaugurujące cykl spotkań na uczelniach różnych profili. Seminarium dotyczyło tematyki wsparcia dla tworzenia innowacyjnych przedsiębiorstw w obszarach zaawansowanej technologii, wykorzystania w praktyce gospodarczej rezultatów działalności badawczo-rozwojowej, wzmocnienia współpracy między środowiskami nauki i badań oraz biznesem, a także zaktywizowania w środowiskach akademickich, studenckich i absolwenckich postaw proprzedsiębiorczych i proinnowacyjnych.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Obecnie nawiązaliśmy kontakt z firmą Biznespartner, która zobowiązała się zainstalować na 20 komputerach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych bezpłatny kurs- Zakładam własną firmę. Planujemy zorganizować tzw. Warsztaty Przedsiębiorczości na których specjaliści pomogą studentom w zakładaniu firmy, przekażą swoje doświadczenia i wiedzę na tematy związane z prowadzeniem własnego biznesu.

Ponadto planujemy zorganizowanie cyklu wykładów i spotkań z interesującymi postaciami, firmami oraz organizacjami ze świata biznesu. Cykl ten ma na celu zainspirowanie studentów do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, zapoznanie ich z realiami przedsiębiorczości w warunkach polskich oraz zachętę do szukania nowych rozwiązań . Wykład inauguracyjny poprowadzi 30 stycznia 2003 r. p. prof. Andrzej Blikle - właściciel firmy cukierniczej.

W semestrze letnim 2003 roku planujemy zorganizować OGÓLNOUCZELNIANE FORUM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI INNOWACYJNOŚCI, na którym nastąpi wymiana myśli i doświadczeń studentów , pracowników, przedsiębiorców i decydentów w zakresie organizacji badań naukowych pod kątem wykorzystania innowacyjnych pomysłów dla gospodarki przy pomocy tworzenia małych firm na Uczelni.

Chcemy również tworzyć nowoczesne środowisko oparte o Internet -umożliwiające studentom wymianę pomysłów i wspólną realizację projektów.