Jak adresować pocztę na Miona?

Na przykład chcesz wysłać pocztę do Anzelma Kowalskiego (login name akowalsk). Możesz zaadresować pocztę na trzy sposoby:

W przypadku studentów, którym konto założono w październiku 2003r. lub później: W innym wypadku (studenci którym wcześniej założono konta) :

W obu przypadkach najbardziej polecany jest pierwszy sposób. Taką też postać ma adres zwrotny. I taki tylko adres zwrotny jest akceptowany przez przedmiotowe listy dyskusyjne.

Uwaga: w przypadku części osób wygenerowane aliasy kolidowały z istniejącymi. W takim wypadku do stworzenia aliasu mogły być wykorzystane oba imiona lub została dodana liczba.

Informacje możesz znaleźć także tutaj


Czy można odbierać pocztę z Miona przy pomocy protokołu POP (Post Office Protocol) z domu przez modem? 

Tak, można. Na Mionie jest zainstalowany program, który na to pozwala. Jako POP-Serwer i SMTP należy wpisać mion.elka.pw.edu.pl, wpisać swój login name oraz hasło.


Zostały przygotowane instrukcje pokazujące sposób konfiguracji kilku popularnych programów pocztowych:
Outlook Express
The Bat
Netscape Mail

Uwaga Aby SSL całkiem poprawnie działał należy też zaintalować certyfikakat ELKA-CA, dla The Bat'a jest to opisane w powyższej instrukcji, dla OE i Netscape'a jest to opisane tu


Nie mogę wysyłac poczty do adresatów innych niż @elka.pw.edu.pl. Czy aż takie restrykcje są potrzebne?

Nalezy w programie pocztowym ustawic autoryzacje przy wysylaniu poczty (SMTP AUTH). W polach konto oraz haslo nalezy wpisac nazwe konta i haslo z serwera mion (lub elektron w zaleznosci od tego gdzie masz konto). Wtedy bedzie mozna wysylac e-maile bez ograniczen. Takie zabezpieczenia organiczaja mozliwosc wykorzystania serwerow pocztowych WEiTI do wysylania spamu.


Ustawilem SMTP AUTH, ale czy wysylanie hasla otwartym tekstem jest dobrym rozwiazaniem?

Oczywiscie nie jest. Aby to zmienic nalezy w programie pocztowym ustawic opcje korzystania z bezpiecznego przesylania poczty SMTP+SSL, IMAP+SSL, POP3+SSL. Wtedy cala trasmisja przy wysylaniu i odbieraniu poczty bedzie szyfrowana.

Zalecamy ustawienie tych opcji!


Nie dochodzi poczta, co może być przyczyną? 

Upewnij się, czy Twoi znajomi wysyłają pocztę pod właściwy adres.

Ponadto najczęstszym powodem jest przekroczenie wolnego miejsca na dysku (quota ) co powoduje, że program pocztowy nie może dopisać listu do folderu. Pamiętaj więc, by przed wyjazdem na wakacje zrobić odpowiednią rezerwę wolnego miejsca na koncie.


Przy korzystaniu z POP'a lub IMAP'a dostaję informację, że hasło jest nie poprawne. A to jest nie prawda, gdyż moge zalogować się na konto przez SSH. Co to znaczy?

Zajrzyj tutaj, a dowiesz się co jest tego powodem :-).


Czy istnieje możliwość odbierania na Mionie poczty przychodzącej na inne konto?

Owszem istnieje taka możliwość. Należy na tamtym koncie w katalogu domowym utworzyć plik .forward i wpisać w nim adres pocztowy, na który chcemy otrzymywać pocztę. Plik ten musi mieć udostępniony do czytania dla wszystkich (polecenie: chmod o+r .forward ).
Jeżeli chcemy kopię przekierowanej poczty zostawić na koncie, na którym działa .forward trzeba dopisać linię \loginname - trzeba wpisać własny login name jaki podajemy przy logowaniu na danym komputerze.Wstęp Netykieta Konta Bezpieczeństwo Poczta Programy Modem WWW Różne Sieć_wydziałowa

Email